Как да подготвим имунната система срещу вирусните инфекции в есенно-зимния сезон?
Важно е да се грижим за имунната си система през цялата година. Въпреки това, често едва след като се разболеем, осъзнаваме колко ни е било е важно и колко по-добре сме можели да се погрижим за нея. Постоянно изложена на различни инфекции, бактерии и вируси, нашата имунна система действа като защитна бариера, за да спре заразните нашественици, които постоянно атакуват нашите клетки. А тези атаки стават още по-яростни в есенно-зимния сезон, когато по-ниските температури улесняват разпространението на вирусите.
Да ви втриса, макар и неприятно, всъщност е знак, че имунната ви система работи усилено, за да ви защити.
Как да укрепим имунната система?
Знаете ли, че един възрастен човек боледува средно между 2 и 5 пъти в годината? Затова и колкото по-здрава е имунната ни система, толкова по-рядко ще боледуваме. Добавете много витамин D и антиоксиданти (като витамин C, цинк и селен), за да сте сигурни, че приемате най-важния набор от ценни вещества, които укрепват организма. Всички знаем, че плодовете и зеленчуците са богати на антиоксоданти и полезни за организма, но потреблението им в световен мащаб не е достатъчно за задоволяване на дневните потребности на организма. Само дефицитът на витамин D засяга приблизително 1 млрд. души по света, а още 2 млрд. страдат от липса на цинк, затова и масовата липса на важни витамини и минерали в съвременния човек вече не е новина.
Видове имунна система
Имунната ни система може да бъде разделена на два основни типа – вродена и придобита. Вродената имунна система са онези клетки и протеини, които са в постоянна готовност да действат срещу всички възможни патогени на мястото на възникване на възпалителния процес. Това са физическите бариери като кожата и мукозните мембрани, и вътрешни защити като фугоцити, клетки-убийци на вируси и антимикробни протеини.
Придобитата имунна система се задейства, когато патогените са успели да проникнат през вродената имунна защита. Тя включва B-лимфоцити, които се грижат за т.нар. хуморален имунитет и Т-лимфоцитите, които съставляват клетъчния имунитет. Т-лимфоцитите и В-лимфоцитите допринасят за придобития имунитет и произлизат от един и същи вид стволови клетки. В-лимфоцитите отделят антитела или клетки на паметта, а Т-лимфоцитите се превръщат в един от трите вида Т-клетки: цитотоксични Т-клетки , които убиват заразените клетки, Т-хелпери (помощници) и регулаторни Т-клетки, които спират имунния отговор, когато опасността отмине.
Защо са важни витамините?
Витамин D е изключително важен за редица метаболитни процеси в тялото. Той допринася за нормалното усвояване на калция и фосфора, поддържа добрата форма на костите и мускулитеи участва в клетъчното делене.
Рецептори за витамин D се откриват върху множество имунни клетки – активирани В- и Т- клетки, антигени и други, чрез които витамин D осъществява разнообразни цитокин-модулиращи дейности.
Чрез свързване с рецепторите на тези клетки витамин D влияе на функцията на имунната система и модулира както вродените, така и адаптивните имунни отговори.
Витамин C
Витамин C е основно хранително вещество, което поддържа външните и вътрешните защитни механизми и пролиферацията на Т- и В- клетките, като така активира както вродения, така и адаптивния имунитет.
Витамин С поддържа функцията на кожата и насърчава почистващата ѝ активност, като по този начин потенциално предпазва от окислителен стрес. Той се натрупва във фагоцитните клетки и в крайна сметка може да засили унищожаването на микробите.
Доказано е, че витамин С има благоприятен ефект за превенцията и облекчаване на симптомите на обикновена настинка. Мощен антиоксидант, той намалява тежестта и продължителността на инфекциите.
Цинк
Цинкът е незаменим микроелемент, който е необходим за основни клетъчни дейности и е важен за Т-клетъчния растеж и клетъчна диференциация, от които се нуждаем за да предотвратим заболяванията. Има все повече доказателства, че цинкът се държи като сигнална молекула, която улеснява предаването на сигналите в организма, когато е подложен на бактериална атака. Цинкът допринася за функцията на имунната система чрез регулиране на вътреклетъчните сигнални пътища както във вродените, така и в придобитите имунни клетки.
Селен
Селенът е мощен антиоксидант, който осъществява своите биологични функции главно чрез включването си в селенопротеините. A селенопротеините играят решаваща роля в регулирането на свободните радикали в почти всички тъкани.
Селенът и селенопротеините са важни не само за стимулиране на имунитета, но също така участват в имунорегулацията, което е от решаващо значение за предотвратяване на свръхреакцията на имунната система, която може да доведе до хронично възпаление.
Ефективната комбинация от витамин D, витамин C, цинк и селен може значително да подобри и укрепи функцията на имунната система. На пазара има различни продукти, които предлагат това, но само Имунактив + D3 Денк предлага комбинацията от витамин D, витамин C, цинк и селен, заедно с L-Хистидин – незаменима аминокиселина, която улеснява усвояването на цинка от организма. Микрогранулите в удобни сашета, се разтварят в устата за секунди и могат да бъдат приемани, без вода. В сравнение с таблетките и капсулите, сашетата се усвояват значително по-бързо. Имат приятен вкус на лимон и не съдържат захар, глутен, желатин, което ги прави подходящи за прием от диабетици и вегетарианци.