Коронавирус, грип или настинка – как да ги различаваме?

Знаем, че грипът и COVID-19 споделят доста общи симптоми. И може би понякога чувствате някои от тях, заради цялата параноя и страх, които COVID-19 предизвиква около нас. Но как да различим, дали това, което ни мъчи, е коронавирус, просто грип, или настинка?
Единственият начин да сме сигурни, че сме болни от коронавирус остава тестването. Но винаги е добре да се опитваме да различим нюансите в симптомите на COVID-19, грип или настинка.
По какво си приличат симптомите на COVID-19 и грип?
Всички респираторни заболявания имат подобни симптоми. Това е така, защото атакуват една и съща система в организма ни – дихателната, засягайки дихателните пътища, белите дробове и кръвоносните съдове.
Най-честите симптоми, в които COVID-19 и грипът се припокриват са:
- Треска (с температура над 37.8 градуса);
- Втрисане;
- Главоболие;
- Кашлица;
- Мускулни болки и болки в тялото;
- Силна умора или липса на енергия;
- Гадене, повръщане, диария (по-често при децата).
А какво ги различава?
Научаваме повече за COVID-19 всеки ден. И въпреки че има много прилики със симптомите на грип, има някои специфични разлики, които са потвърдени досега:
Начало на симптомите – грипът се появява внезапно. Обикновено симптомите на грип се появяват от един до четири дни след инфекцията. Симптомите на COVID-19 могат да бъдат по-постепенни. Докато симптомите на COVID-19 могат да се развият още два дни след заразяването, между 4 и 5 дена са обичайни, за да започнем да чувстваме неразположение. Освен това е възможно да бъдете заразени с COVID-19, но да не показвате абсолютно никакви симптоми.
Тип и тежест на кашлицата – грипът обикновено причинява лека, суха кашлица, докато симптомите на кашлица при COVID-19 са по-тежки. Когато имате COVID-19, тя обикновено е суха, постоянна и може да ви оставя без дъх.
Симптомите на COVID-19, които обикновено не се припокриват с грипа, включват:
- Задух или затруднено дишане;
- Течащ или запушен нос;
- Възпалено гърло;
- Втрисане;
- Внезапна загуба на вкус или мирис.
А какви са разликите спрямо обикновената настинка?
Една от основните разлики в симптомите на обикновена настинка, в сравнение с COVID-19 или грипа, е типът кашлица. Обикновено кашлицата при настинка е съпроводена от храчки и слуз, а не е толкова суха като при COVID-19 или грип.
Симптоми като треска, болки в мускулите и силна умора са доста необичайни, когато сте настинали. Може да се разболеете или да се почувствате малко по-уморени, но това минава много по-леко и изчезва по-бързо.
Какво да направим, за да се преборим с вирусите?
Преди повече от 2500 години Хипократ казва: „Нека храната бъде вашето лекарство, а лекарството - вашата храна.“ Това не се е променило особено и до днес. Имунната ни система се влияе от различни фактори като възраст, пол, здравословно състояние, начин на живот и лекарства, които приемаме. Оптималното хранене и приемът на подходящите хранителни вещества и добавки оказват своето влияние върху имунната ни система.
Адекватният прием на цинк, желязо и витамини А, В 12, В6, С и Е е от съществено значение за поддържането на имунната функция. COVID-19 наложи нови предизвикателства пред нас, за да поддържаме здравословен начин на живот. Самоизолацията и ограничаването на социалните контакти са важни мерки за изравняване на кривата на заболяването, въпреки че тези мерки носят неудобни промени в начина ни на живот. Актът на затваряне в дома има значително въздействие върху здравето ни, включително промени в хранителните режими, навиците ни за сън и физическата активност. Стоенето вкъщи насърчава заседналия начин на живот, който пък се отразява върху психическото и физическото ни здраве и води до повишен риск от затлъстяване. Страхът и безпокойството могат също да причинят промени в хранителните навици, водещи до нездравословни модели на хранене.
Балансираната диета ще гарантира силна имунна система, която може да издържи на всяко нападение на вирусите. А тя може да включва:
- Плодове всеки ден (ябълки, банани, ягоди, пъпеши, грейпфрути, ананаси, папая, портокали, касиси, помело);
- Яжте пресни зеленчуци – зелени чушки, чесън, джинджифил, къдраво зеле, лайм, кориандър, броколи, зелен пипер, боб и леща;
- Яжте пълнозърнести храни и ядки – бадеми, кокос и шам фъстък, овес, пшеница, просо, кафяв ориз, картофи и таро или маниока;
- Червеното месо може да се яде веднъж или два пъти седмично, а пилешкото 2-3 пъти седмично. Яжте риба поне два пъти в седмицата;
- За закуска избягвайте храни с високо съдържание на захар, сол или мазнини. Избягвайте нередовните закусвания;
- Не преварявайте зеленчуците, тъй като това води до загуба на важни хранителни вещества като витамини и минерали;
- Когато използвате сушени или консервирани плодове и зеленчуци, избирайте сортове без добавена захар или сол;
- Консумирайте ненаситени мазнини (съдържащи се в авокадо, риба, ядки, соя, зехтин, рапица, царевично масло и слънчоглед), а не наситени мазнини (съдържащи се в масло, мазни меса, кокосови и палмови масла, сирене, гхи и сметана);
- Пийте 8-10 чаши вода всеки ден. Това помага за транспортирането на хранителни вещества в кръвта, изчиства токсините и регулира телесната температура;
- Избягвайте газирани напитки, концентрирани сокове и такива, съдържащи захар;
- Спете достатъчно – адекватният сън поддържа имунната ви система будна.
Витамини и минерали, на които да заложим
Витамин C
Витамин С е едно от основните оръжия в арсенала ни, което може да помогне за изграждането на силна имунна система. Като цяло, витамин С може да ви помогне да се борите с настинката по-бързо или да облекчи симптомите на настинка, ако сте го приемали преди да се разболеете. Като антиоксидант, витамин С може да помогне за намаляване на възпалението – а белодробното възпаление например, е един от тежките симптоми на COVID-19, който може да доведе до дихателен дистрес.
Витамин D
Основната функция на витамин D е да помогне на тялото ви да поддържа оптимални нива на калций и фосфор в кръвта, които можете да получите чрез излагане на ултравиолетовите лъчи на слънцето или чрез добавки и храни. Витамин D значително намалява вероятността от инфекции на дихателните пътища.
B Комплексни витамини
Витамин В6 е от съществено значение за поддържането на имунната система в отлично състояние. Не забравяйте да приемате достатъчно витамин В6 като част от ежедневната си диета.
Цинк
Приемането на лекарство против настинка с цинк в него помага да се съкрати продължителността на настинките от риновирус. Цинкът също облекчава симптомите като запушен нос, възпалено гърло и кашлица. Цинкът активира и стимулира производството на Т-клетки (t-лимфоцити), които задействат тялото да реагира на инфекции. За по-бързо възстановяване, започнете да приемате цинк още в първите 24 часа, в които сте изпитали неразположение.
Независимо дали се консумират като храна или под формата на добавка, тези микроелементи помагат да запазите имунната си система здрава:
Селен
Селенът е минерал с различни приложения, включително за борба с птичи и свински грип. Мощен антиоксидант, селенът може да засили имунната функция и имунният отговор на тялото срещу вирусите.
Ехинацея
Ехинацеята се използва за лечение на симптоми на настинка при първите признаци на заболяване. Различни клинични проучвания показват, че след 15 дни на прием на продукти, съдържащи ехинацея, тялото се справя много по-добре с грипните заболявания, при хора с дихателни проблеми като бронхит или астма, а това са високорискови групи хора, които могат да страдат от усложнения при COVID-19.