ЗАЩО Е ВАЖНО ВСЕКИДНЕВНОТО ПОЧИСТВАНЕ НА ЕЗИКА

Знаете ли кой човешки орган се състои от 16 мускула и близо 10 000 рецептори, групирани във вкусови луковици? Езикът, разбира се. Функциите му не се изчерпват със сетивност и моторика, т.е. разпознаване вкуса на храната и придвижването й към хранопровода, както и с формиране на звуци и реч. Езикът е като филтър за вредните микроорганизми – задържа значителен дял от тях. Освен това през него се елиминират част от токсините, които тялото отделя през нощта. От векове представителите на източната медицина чрез този орган правят диагностика на заболявания. И днес, въпреки модерните биохимични, образни и други изследвания, езикът продължава да бъде ориентир за редица отклонения в човешкото здраве. Изменението във формата и цвета му са симптоми за нарушения във функционирането на организма. Съвременните стоматолози и специалисти по природна медицина са единодушни, че езикът трябва да бъде поддържан във възможно най-добро състояние. И е правилно
да се почиства всекидневно, поне два пъти
Препоръчва се това да става сутрин и вечер. Така се премахват натрупаните вредни вещества, бактерии и мъртви кожни клетки, което е условие да се изостри вкусът и позитивно да се повлияе работата на вътрешните органи. С почистването нарастват възможностите за постигане на повече здравина на венците и на лигавиците в устната кухина. Повишава се също устойчивостта и красотата на зъбите, като се намаляват евентуални кариеси и плаки. Много съществен ефект е запазването на свежия дъх. Постига се чрез премахване от езика на анаеробните бактерии, които са една от причините за неприятния мирис в устата (т.нар. халитоза - състояние, което затруднява човешките контакти и влияе зле върху самочувствието на потърпевшия). Според индийската наука аюрведа езикът е огледало на вътрешните ни органи. По него са разположени точки, които съответстват на определени системи в човешкото тяло. Натискът върху тези точки, подобно на акупресурата, е стимулиращ за органите.
Какви средства са най-подходящи
За почистване на езика може да си послужим с четка за зъби, която на обратната страна на космената си част има пластинки, подобни на ренде, направени за плъзгане. Недостатък на четката е това, че при енергична употреба причинява гадене и позиви за повръщане. Сега може да се купят специални предмети с вид на шпатули. Изградени са от меки материи, с които се постига деликатно почистване на лигавиците. Друг начин е да ползваме чаена лъжичка. Но трябва да е индивидуална. Добре е да е сребърна или от дърво. Най-важното при употребата на тези средства е да ги движим отвътре навън, а не обратното, за да не се появи нежелано гадене. Трябва да имаме предвид, че когато директно върху почистения език попаднат биологично активни вещества, тяхното усвояване е максимално и води до серия позитивни за целия организъм ефекти. Най-съществените са благоприятно балансиране на хормоните, витамините и микроелементите, както и общо укрепване и тонизиране. Освен това се засилва еластичността на тъканите. Забавят се и се задържат процесите на стареене.